Jdi na obsah Jdi na menu
 


21. 12. 2006


Ve vazbě Jaroslav Starka vzorně smýčí celu

Fotbalový klub se dá řídit i z krimináluPlzeňský deník  -  16.12.2006

Šéf příbramského fotbalu a kontroverzní podnikatel Jaroslav Starka je už měsíc ve vazební věznici v Ostravě. Policie ho podezřívá ze zbavení osobní svobody a loupeže. Mocný muž, o němž se tvrdí, že stojí v pozadí mnoha podivných událostí na Příbramsku i v Praze, vystupuje v zamřížovaném světě jako úplně obyčejný vězeň. V cele se snaží chovat tak, jak dozorci žádají. Potvrdil to v exkluzivním rozhovoru, který poskytl Deníku prostřednictvím svého právního zástupce Julia Kramariče.

Na Starku a na dalších pět mužů ze sedmičlenné skupiny uvalil soud vazbu v souvislosti s únosem a smrtí otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Zatýkání Jaroslava Starky vypadalo 14. listopadu dramaticky. Připomínalo scénu z akčního filmu. Policejní komando vytáhlo podnikatele z auta na strakonické silnici u Voznice na Příbramsku.

rozhovor Byl jste zadržen v souvislosti s únosem Lamberta Krejčíře, otce uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře. Má podle vás policie proti vám důkazy?

K mému obvinění vedlo jediné - zájem někoho mě do té věci zatáhnout. Moje zatčení s vrtulníkem a zásahovou jednotkou bylo divadlo, které mělo udělat dojem na veřejnost. K tomu potřebovali moje jméno, a to se jim povedlo. Proti mé osobě nejsou žádné důkazy. Pokud nebudeme brát v úvahu tvrzení utajeného svědka Alexeje Hrdličky, který si po čtyřech letech vzpomněl, že mu další informátor pan Šebesta řekl, jak to bylo. Tuto verzi napsal do slohového cvičení. A kvůli tomu, co "jedna paní povídala", jsem dnes ve vazbě.

Možným motivem pro únos byl podle policie váš dluh vůči synovi Lamberta Krejčíře. Můžete osvětlit své vztahy s Radovanem Krejčířem?

S Radovanem jsme měli přátelské vztahy. Já jezdil k němu domů a on navštěvoval mě v Příbrami. Co se týče vypůjčených peněz, nikdy nepřesáhly částku sedm milionů v hotovosti. Kromě toho jsme spolu udělali obchod s hráči Drnovic.

Co říkáte tvrzení policie, že vás z tohoto činu obvinili na základě svědectví lidí z podsvětí? Kdo mohl mít zájem na vašem obvinění?

Jsem ve vazbě na základě udání policejního informátora, který se změnil v utajeného svědka. Zájem policie je dlouhodobý, neboť hodně stála o mou spolupráci, kterou jsem vždy odmítal.

Před třemi lety jste byl obviněn z únosu bankéře Giuseppe Roselliho. Tehdy vás policisté propustili během několika hodin po zadržení. Věřil jste v to i tentokrát?

Tenkrát to bylo stejné. Samé výmysly. Asi mám někde nahoře na policii hodně velkého nepřítele. Samozřejmě, že jsem si myslel, že půjdu domů. Nevěřil jsem, že někdo někoho může úmyslně dostat až sem - do vazby. Spletl jsem se. U nás je možné všechno.

Soud vás poslal za mříže z důvodu možného ovlivňování svědků, pokračování v trestné činnosti a obavám z útěku. Jsou tyto vazební důvody podle vás oprávněné?

Nevím, koho bych ovlivňoval. Z těch, co vyslýchají, devadesát procent lidí neznám, takže je to blbost. Pokračování v trestné činnosti? Nevím v jaké. Nic jsem ne - udělal. A útěk? To je nehorázná blbost. Často létám do zahraničí, kde jsem prakticky každý měsíc. A vždy a rád se vracím. Takže si myslím, že důvody mé vazby jsou ne - oprávněné.

Policie měla zmonitorovaný váš pohyb, dá se tedy předpokládat, že vás odposlouchávala. Jak jste se cítil, když jste se to dozvěděl?

Že jsem odposloucháván, cítím hezkých pár let. Naučil jsem se s tím žít. Co mi také jiného zbývá. Ale takhle je na tom spousta lidí, aniž to tuší.

Byl jste zatčen za dramatických okolností na dálnici, což policie zdůvodnila obavami ze střelby vašich bodyguardů. Co říkáte způsobu vašeho zatčení?

Policie dobře věděla, že jedu ke svému právníkovi ohledně fotbalu. Mohla si pro mě přijít na stadion nebo k mému právníkovi do kanceláře, ale to by nesplnilo účel. Takhle to bylo v televizi a soudce tím dostali pod tlak, aby mě poslal do vazby. Myslím, že nebýt této akce, tak bych ve vazbě nebyl. Měli to dobře promyšlené. Nějaká střelba, to je nesmysl. Proč by člověk válčil s policií, když není důvod. Před zatýkáním jsem spal v autě. Když řidič zastavil, vzbudil jsem se a koukal do hlavní dvaceti samopalů. Takže možná střelba byla výplodem fantazie a obavy policie byly zbytečné.

Jak se vám žije ve vazbě a jak nesete dočasnou ztrátu svobody?

Žiju, protože chci žít. Vstávám jako doma, tedy před šestou, jdu na inzulin a pak dělám takové ty obyčejné věci, jako úklid cely, vycházka, trochu cvičím a hodně čtu. Ve 21 hodin je večerka. Tak je to pořád dokola. Ztráta svobody mi vadí. Jsem tady odložený, zatímco policie se snaží na mě něco najít a já se nemohu bránit. Nic na mě nemají, a tak budou slídit, jako už dlouho slídí, aby na mě něco našli.

Zvolil jste si v ostravské vazební věznici samostatnou celu. Proč chcete být sám?

V izolaci mám alespoň čas uspořádat si myšlenky a přemýšlet o tom, co bude, až odsud odejdu.

Co aktivní člověk jako vy celý den ve vězení dělá? Čím se zabavíte, co vám nejvíc chybí?

Musím tady dodržovat určitý řád a ten zbylý čas hodně čtu. Jinak se snažím pravidelně chodit na vycházky - je to hodina chůze a tu poctivě odchodím. Taky denně udělám 500 kliků, abych měl aspoň nějaký pohyb. Co mi chybí, je samozřejmě moje rodina. Až tady zjišťuji, jak jsem na ni fixovaný.

Jste s rodinou ve styku? Jezdí za vámi?

Jsem tady přes měsíc a veškerý styk s rodinou je jen můj právník. Poslal jsem domů dvacet dopisů, ale moje rodina nedostala bohužel ani jediný. Stejně jako já jsem nedostal ani jeden dopis od nich. Když vám zadržují dopisy od syna, tak co je to za lidi. Normální ubožáci. Mám nárok na návštěvu, měl bych ji mít teď v prosinci. Už se moc těším. (Podle dostupných informací Starku ve vazbě krátce po našem rozhovoru navštívila manželka Kateřina.)

Jste známá postava. Jak se k vám chovají ostatní vězni a dozorci? Mluvíte spolu třeba o fotbale?

Já nejsem potížista. Starám se o to, co mám - abych měl v cele pořádek. Na chování dozorců si nemůžu stěžovat. Chovají se ke mně korektně. Samozřejmě nějaká věta o fotbale padne. Ostrava na tom není moc dobře - a Marila je na tom ještě hůř. Protože jsem na cele sám, ostatní vězně moc nevidím. Ale pokud ano, nemám s nimi žádný problém. Chovám se slušně ke každému, kdo se chová slušně ke mně.

Dokážete si představit, že byste ve vězení strávil i Vánoce?

Představit si to nedokážu, ale já to neovlivním. Samozřejmě bych rád Štědrý den trávil doma, ale to nezáleží na mně.

Máte informace o tom, jak hrají vaši fotbalisté a co se děje v klubu? Po podzimu je Příbram na sestupové příčce. Co tomu říkáte?

Mám informace od doktora Kramariče a nejsem z nich nadšený, protože mám představu, jak to v klubu vypadá. Ale stalo se. Teď musíme všechno zvážit, trochu obměnit kádr a na jaře pro Příbram zachránit ligu.

Myslíte si, že je mužstvo schopné zachránit se v nejvyšší soutěži i bez vás?

Doufám, že tu nebudu věčně, že se dostanu domů a pomůžu jim s tím.

Můžete ze své cely ovlivňovat chod klubu a případné nákupy posil?

Samozřejmě, musím. Doktor Kramarič mi vše tlumočí, stejně jako vám mé odpovědi. A já mu k tomu vždy řeknu, co si o tom myslím.

Co říkáte gestu vašich hráčů, kteří po zápase v Brně svlékli dresy a na tričkách pod nimi měli nápis Jardo, jsme s tebou...?

Mám ty kluky rád. I když jim to momentálně moc nejde, udělali mi tím velkou radost a chci jim poděkovat.

Co byste vzkázal Příbramákům, kteří říkají, že kvůli vám má město špatnou pověst? A co byste naopak vzkázal vašim zastáncům a příznivcům?

Kdo má radost z mého pobytu ve vazbě, ten pro Příbram moc neudělal. To je jasné. Najděte mi jednoho člověka, který může říct veřejně, že jsem ho poškodil.

Příbram mám rád a rád se tam vracím. Nikdo z mých kritiků mě většinou ani osobně nezná. To je fakt. Snažím se dělat svou práci dobře, i když to někdy nevyjde. Ale zaměstnávám spoustu lidí, kteří si na mě nemohou stěžovat. Ale to by vám museli říct osobně. Těm, co mi věří, mohu jen poděkovat a vzkázat, že stále věřím ve vítězství zdravého rozumu.

Nemáte obavy, co se děje ve vašich restauracích a hotelech v době vaší nepřítomnosti?

Lidé, kteří mé podniky vedou, jsou dobří a kvalitní pracovníci.

Jak dlouho předpokládáte, že zůstanete ve vazbě. Nemáte obavy, že budete skutečně odsouzen?

Já bych šel domů hned, ale nezáleží to na mně. Říká se: "Jediná věc, která se na světě nedá prokázat, je nevina." Proto musím věřit svým právníkům. Jsem nevinný a věřím, že to dobře dopadne.

Interview: František Žán, Miloš Krátký

 

Náhledy fotografií ze složky Jaroslav Starka

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fandim

(fandim, 21. 12. 2006 9:10)

Jardo stále ti držím palce,musí to dobře dopadnout.Bez tebe půjde Příbram do háje.....je to čím dál horší..